Okuma ve yazmada olduğu gibi düşünceyi geliştirmek için de birçok yöntem vardır. Bu yöntemler sadece düşünceleri değil, bakış açımızı ve günlük hayatımızı da etkilerler. Bazen bulunduğumuz konum gereği de bu yöntemlere ihtiyaç duyabiliriz.

Özellikle iş hayatında başarılı olabilmek için zihinsel gücümüzü sonuna kadar kullanmak isteriz. Farklı bakış açıları kazanmak bizi başarıya götürebilir. Bazen de liderlik özelliklerimizi ön plana çıkarmak gerekebilir. Bu durumlarda benliğimizi kaybetmeden tavırlarımızı koruyabilmek ve düşünceleri doğru şekilde yansıtabilmek önemlidir. Stratejik düşünce yöntemi bunlardan birisidir. Profesyonel hayatın içinde bulunan herkesin geliştirmesi gereken bir özelliktir.

Stratejik Düşünce Nedir?

Stratejik düşünce temelde insanların hedeflerini baz alır. Yapılması gereken işler, sorumluluklar ve zorunluluklar günlük hayatın rutinidir. Bu işlerin kendi içinde belirli bir zamanlaması vardır. Önem sırasına göre bu sıralama değişebilir. Gün içinde bu işlere göre hareket edebilmek ise plan yapmayı gerektirir.

Doğru ve etkili planlar yapabilmek için stratejik düşünme yeteneğine sahip olunmalıdır. Bu düşünce planlama yapmamızı ve plandan verim almamızı sağlar. Yaşadığımız aksilikleri bertaraf edebilmek ve alternatif planlar oluşturmak da bu düşünceye dahildir. Stratejik düşünce sadece günlük hayatı kolaylaştırmaz, aynı zamanda hedeflere ulaşmada da size katkı sağlar.

İş Hayatında Stratejik Düşünce

İş hayatı çoğu zaman insanları yoğun stres altına sokar. Stres ise hem ruhu hem de bedeni hasta eden bir sorun haline gelebilir. Düşünce olarak stresin kaynağı ise korkular ve endişelerdir. Bu endişeyi yok etmek için öncelikle güven ve sakinlik gerekir.

Stratejik düşünme yeteneğine sahipseniz her zaman A, B ve C planlarınız olacaktır. Dolayısı ile kaygınız ve korkunuz da azalacaktır. Bu durum kendinize güven duymanızı sağlar. Kendine güveni olan kişilerin ise stres yapmasını gerektirecek bir sorunu olmaz.

Yöneticiler için Etkin Düşünce Yöntemi

Yönetici konumunda olan kişiler için bu yöntem çok daha önemlidir. Stratejik düşünerek çalışanları yönlendirmek gerekir. Bu düşünce tarzı ile çok sayıda personeli planlı şekilde çalışmaya teşvik edebilirsiniz. Kurumsal firmalarda ise stratejik düşünce belli kalıplar haline getirilmiştir. Bunlara vizyon ve misyon isimleri verilir. Misyon, amaç ve hedefleri içerirken vizyon ise bu hedeflere nasıl ulaşacağını açıklar.

Dijital dünyanın yerlileriyiz! Teknoloji bizim DNA’mızda var. Sosyal medya dahil tüm dijital kanallarda, global müşterilerimiz için çözümler üretiyoruz.

bilgi@sosyali.com
+90 (531) 609 36 41

Sepet

Başa dönüş